(úryvek z k knížky Moji čmeláci)
Naše malá fenka Channy rozhodla, že onoho předposledního březnového dne se budeme ubírat proti směru hodinových ručiček, tedy proti našemu obvyklému směru pochodu. Při našem společném venčení leželo rozhodování o takovýchto podstatnostech pravidelně na straně Channy. Tomuto impulsu jsem vděčil za své seznámení s Reginátou.
Když jsme přecházeli cestu, šlehl mi do ucha povědomý zvuk. Nebylo obtížné dopídit se až k jeho zdroji: vprostřed křižovatky se dle příkladu bratrů Lilienthalových procvičoval velký čmelák zemní v létání. Pádil po asfaltu a každých dvacet centimetrů provedl let odpovídající malému poskoku. Opatrně jsem jej uzavřel do krabičky od zápalek a ke zklamání Channy nabral cestu k domovu. Doma v zahrádce jsem poněkud stonavě působícího čmeláka vložil do jedné z budek a zajistil pro začátek proviantem v podobě cukrového roztoku. Před výletovým otvorem jsem napřímil malou aluminiovou mřížku.
Když po setmění mřížka stále beze změny zakrývala otvor, vzal jsem budku i s jeho obsahem do kotelny, kde jsem jí přidělil klidné a teplé místo. Mřížku jsem pro jistotu v její poloze upevnil plastovou svorkou, takže otvorem byl přístup čerstvému vzduchu, kolem mřížky ale obyvatelka nemohla vylézt. Při kontrole pozdě večer čmelák působil poněkud zdrženlivým dojmem, nicméně teplé prostředí mu zcela zřejmě prospívalo. Nikterak se netvářil, že by chtěl budku opustit, naopak mi dával najevo, že ruším. Napajedlo mi stavem obsahu prozradilo, že bylo použito.
Deset dní jsem pravidelně naslouchal, zda v budce přibývá života, zkoumal, jak se obyvatelka v budce cítí a zásobil ji čerstvým cukrovým roztokem. Při každé kontrole působila o něco živěji a podrážděněji. Desátého dne se královna Regináta rozhodla dát mi najevo, že by ráda z budky. Postavil jsem tedy Reginátu i s její budkou na stůl v pracovně a odstranil zábranu mřížky. Krátce nato se královna Regináta objevila na česnu a činila všechna nutná opatření ke startu. Pilně pročesávala zadeček a rovnala křídla, absolovovala několik pěších okruhů kolem česna, vyšplhala se pak až na víko budky a únavou tam asi na půl hodinky usnula. Poté se v ní opět probudila potřeba k činům a tak dlouho obíhala po okraji víka, až spadla na desku stolu, kde po několika krocích opět upadla do ustrnutí. Po čtvrthodince spánku jsem ji opatrně přepravil zpět do budky a uvítal, když Reginátu předběžně chuť k výletům a světoborným činům přešla. Venku už pár dní vládlo nepříznivé aprílové počasí, tedy jsem neuvažoval o možnosti postavit ji s její budkou do čmelína.
Příštího dne po rozednění ležela mřížlka před otvorem a musel jsem dlouho hledat, nežli jsem konečně vandrovnici našel pod pohovkou. Na nedobrovolný transport zpět do budky reagovala se zjevným pochopením a potěšením.
Příští den jsem si povšiml podivných chroustavých zvuků původem z Reginátiny budky na mém stole a když jsem opatrně odsunul mřížku před výletovým otvorem, spatřil jsem Reginátu, jak pilně piluje na dírce: vchod do budky se jí zřejmě zdál značně úzký. Nároky do budoucna ohledně plánovaných balíků pylu, které bude nezbytné dopravit až do nitra budky, bylo zřejmě nutno uspokojit. Má zvědavost ji nikterak nerušila a pokračovala ve svém kutilství ještě dalších pět minut, nežli nad výsledkem svého snažení dospěla k předběžnému uspokojení. Pak vylezla z budky ven a chvíli prověřovala povrchovou úpravu česna jak shora tak i ze stran, procvičila krátce svá křídla, nicméně nežli se propracovala k pokusu vzlétnout, rozhodla se pro posilující odpočinek v nitru budky. Zmizela v otvoru budky. Odpoledne toho dne jsem pak byl svědkem rozhodného a zdařilého odstartování z česna budky a napjatě sledoval, jak si podrobně pročítá tituly všech knih v polici, kriticky hodnotí můj chaotický pořádek na stole, posuzuje computer, lampu a řadu dalších inventárních předmětů. Její mocný a zdravý start skončil nepříliš královsky na okenním skle. Opět nedobrovolně putovala do své budky, kterou jsem vzápětí umístil venku ve čmelínu. Pro tento den ale byla Regináta dobrodružnými pokusy syta. Po setmění jsem zkontroloval nezměněný stav mřížky před otvorem a nastavení videorekordéru.
Při rozednění příštího dne se do zahrádky opíralo slunce. Regináta ale neměla naspěch, aluminiová mřížka beze změny zakrývala otvor její budky. Teprve po snídani ležela mřížka na česnu před otvorem, královna Regináta tedy musela budku opustit. Horečně jsem přetočil záznam na videu zpět, abych posoudil okamžik jejího prvního odletu z domovské budky. Nuže, nic moc. Královna Regináta plnou silou odstartovala vstříc slunci a teprve za letu se upamatovala, aby podrobila své bližší pozornosti místo svého odletu, nežli se na dvě hodiny vzdálila. Také její první návrat poněkud haproval. Zdálo se, že si při příletu všimla správné budky, nežli ale ukončila přistání, sklouzla předčasně k zemi, kde pak chvíli sbírala síly k rozhodujícímu návratu do své budky. Tři pokusy potřebovala, nežli se jí podařilo dostat se bradou nad úroveň česna. Pak už nebylo obtížné objevit správný otvor správné budky. Příští starty a přistání vykazovaly výrazné zlepšení. Do konce července její hnízdo opustilo na dvěstě nádherných mladých královen.